Cellulit – jak z nim walczyć?

Cellulit – jak z nim walczyć?

Zapewne urlop już zaplanowany i myślami jesteśmy na plaży czy w wybranym kurorcie… Jeszcze tylko przegląd letniej garderoby, aby zorientować się co wrzucimy do wakacyjnej walizki. Jednak, co roku podczas przymierzania letnich ubrań wiele kobiet przygląda się swojemu ciału bez sympatii. Krytyka najczęściej dotyczy okolic brzucha i bioder – albo są zbyt puszyste, albo zbyt mało jędrne. Sondaże pokazują, iż ok. 40% Polek jest niezadowolonych ze swojego wyglądu i chciałoby coś w nim zmienić. Jednym z większych problemów jest odwieczny wróg kobiet – cellulit.CO TO JEST CELLULIT? 

Wiemy jak wygląda „skórka pomarańczowa”, ale czy znamy przyczyny jego pojawienia się właśnie u kobiet – często w okresie pokwitania, ciąży czy przed menopauzą. Cellulit (z francuskiego cellulite), zwany przez lekarzy lipodystrofią, zaś dla zobrazowania spustoszeń, jakie wyczynia na naszej skórze potocznie określany jest „skórką pomarańczową”. Termin ten pojawił się po raz pierwszy w literaturze dermatologicznej w latach 20. XX wieku – czyli walka kobiet z tym defektem trwa już blisko 100 lat.

 

Cellulit objawia się zmianami obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowymi tkanki podskórnej. Tkankę podskórną budują komórki tłuszczowe (adipocyty) łączące się w skupiska. W skórze dotkniętej cellulitem adipocyty ulegają silnemu powiększeniu, tkanka tłuszczowa nadmiernie się rozrasta i tworzy pod skórą nieregularny układ. W efekcie skupiska adipocytów otoczone rozrośniętymi włóknami kolagenowymi tworzą guzki i wgłębienia cellulitowe. Pojedyncze komórki tłuszczowe mogą powiększyć się 10-krotnie, a nawet aż 60-krotnie.

 

JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY?

Dawniej wiązano cellulit z otyłością, ale obecnie badacze znają już wiele różnych przyczyn jego powstawania i są to przede wszystkim:

 • Zbyt wysoki poziom kobiecych hormonów – estrogenów, które wpływają na metabolizm adipocytów i zwiększenie magazynowania w nich tłuszczu oraz na elastyczność i strukturę tkanki łącznej u kobiet.
 • Zaburzenia mikrokrążenia, jakie są przyczyną problemów z metabolizmem komórek tłuszczowych i ich nadmiernym wzrostem, co w konsekwencji powoduje niedokrwienie komórek tłuszczowych. Z powodu braku tlenu i składników odżywczych wytwarzają one substancje toksyczne.
 • Zaburzenia działania układu limfatycznego, który pomaga w usuwaniu toksyn z komórek tłuszczowych. Prawidłowe działanie układu limfatycznego zależy od sprawności i elastyczności tkanki łącznej. Jeśli jest ona zbyt miękka i przepuszczalna – toksyny, zamiast wędrować do węzłów chłonnych, wnikają w inne tkanki np. gromadzą się w komórkach tłuszczowych.

Komórki tłuszczowe zwiększają więc swój rozmiar przez zbyt dużą ilość tłuszczu, ale również przez zgromadzenie toksycznych odpadów metabolizmu. Dlatego właśnie cellulit może pojawić się także u młodych, szczupłych kobiet.

 

Inne czynniki pogarszające stan naszej skóry i sprzyjające rozwojowi cellulitu to:

 • predyspozycje genetyczne i rodzinne,
 • otyła budowa ciała lub skłonność do tycia,
 • niewłaściwe odżywianie, nadmiernie kaloryczna dieta,
 • zaburzenia trawienia (zaparcia)
 • siedzący tryb życia i brak ruchu,
 • szybkie odchudzanie,
 • zbyt ciasny ubiór,
 • noszenie obuwia na wysokich obcasach,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • hormonalna terapia zastępcza,
 • ciąża,
 • używki (tytoń, kawa, alkohol)
 • stres, długotrwałe przemeczenie.

FAZY ROZWOJU CELLULITU

Cellulit rozwija się etapami:

I stadium – na początku występuje zastój krwi w naczyniach i zastój limfatyczny, a w konsekwencji powiększenie się komórek tłuszczowych. Nie obserwujemy jeszcze prawie żadnych zmian na skórze, ale wydaje się ona być mniej elastyczna.

II stadium – zatrzymana w naczyniach krew przenika do przestrzeni międzykomórkowych, co powoduje zbieranie się płynu między komórkami tłuszczowymi i wywołuje obrzęk. Zmiany są już widoczne: skóra jest blada, lekko obrzmiała, a gdy chwycimy ją dwoma palcami w fałd – widać nierówności.

III stadium – następują zwłóknienia tkanki łącznej, które tworzą drobne, twarde grudki. Zmiany są już widoczne po napięciu mięśni. Skóra jest nierówna, z płytkimi wgłębieniami, wyczuwamy małe guzki.

IV stadium – silnie zwłókniała tkanka łączna otacza skupiska adipocytów tworząc wiele dużych guzów. Zmiany tej fazy są już praktycznie nieodwracalne i widoczne nawet w spoczynku przy rozluźnionych mięśniach. Skóra jest mocno pofałdowana z bardzo dobrze wyczuwalnymi guzkami. Cellulit utrudnia wówczas normalne funkcjonowanie ze względu na dolegliwości bólowe w miejscach zmienionych chorobowo.

 

JAK Z NIM WALCZYĆ?

Badania mówią, że cellulit dotyczy ok. 80% kobiet, zwłaszcza rasy białej – czyli miliony kobiet cierpi z powodu pojawiających się głównie na brzuchu, udach i pośladkach nierówności i pofałdowań, gąbczastych bruzd i zgrubień. Mimo, że czytałyśmy wiele o tym „kobiecym wrogu” – w praktyce nie wiemy, jak z nim walczyć. Istnieje natomiast wiele sposobów profilaktyki antycellulitowej i walki z widoczną już „skórką pomarańczową”.

 

Najlepsze efekty daje trzymanie się kilku najważniejszych zaleceń:

 • utrzymanie odpowiedniej wagi ciała;
 • właściwa, zbilansowana dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze, w której nie nadużywamy soli i wykluczamy produkty z dużą zawartością tłuszczu, m.in. w ciągu dnia należy spożywać 5 małych posiłków, co 2-3 godziny, jak i pić dużo niegazowanej wody;
 • unikanie noszenia obcisłych ubrań i butów na wysokich obcasach – powyżej 5 cm;
 • regularne spacery, ćwiczenia lub wybrany rodzaj sportu (aerobic, rower, pływanie, bieganie rekreacyjne, taniec, jazda na rolkach, nordic walking) – co pobudza nasz metabolizm i przyczynia się do spalania węglowodanów i tłuszczów,
 • unikanie długiego przebywania w jednej siedzącej lub stojącej pozycji;
 • unikanie gorących kąpieli w wannie, nadmiernego opalania, stresu;
 • rzucenie nałogu palenia papierosów, bowiem nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co utrudnia dostarczenie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu,
 • antycellulitowe zabiegi i masaże w salonie kosmetycznym;
 • niezwykle ważna jest także pielęgnacja skóry odpowiednimi preparatami antycellulitowymi w połączeniu z masażem.

 

Zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Warto wiedzieć i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>